روبیکر
صفحه نخست       عناوین مطالب وبلاگ       آرشیو مطالب       عکس های وبلاگ

موزه صدف و موجودات دريايي در طبقه اول ساختمان مرکزی موزه ها با وسعتی حدود 457 متر مربع در تاریخ 8 تیر ماه 1378 همزمان با میلاد مسعود پیامبر اکرم و امام جعفر صادق (ع) افتتاح گرديد . در حال حاظر در 11 ویترین آن حدود 500 قطعه صدف ، حلزون و موجودات دریایی در گونه های مختلف به نمایش در آمده است .برخی از مهمترین گونه های این صدفها به شرح زیر می باشند:

صدفها یا دو کفه اي ها : این موجودات 30000 گونه اند و پس از حلزونها بزرگترین رده از شاخه نرمتنان می باشند که از این تعداد یک سوم در آبهای شیرین و بقیه در آب دریاها زندگی می کنند . این جانوران فاقد سر و دندان هستند و تغذیه آنان از جانوران کوچک میکروسکوپی است که در آب دریا موجودند .کفه ها در این جانوران در پشت با رشته ای انعطاف پذیر به یکدیگر متصلند . بعلاوه یک یا دو ماهیچه در درون کفه ها وجود دارد که وظیفه باز و بسته شدن کفه ها را به عهده دارند. ابعاد برخی از این صدفها به حدی بزرگ است که به زحمت در پشت ویترین جا شده اند . بطوریکه بعد بعضی  از آنها به بیش از یک کمتر می رسد.

حلزونها یا گاستروپودها : جانورانی نرم تن و دارای پوسته ای یکنواخت و پیچ خورده هستند . در حدود 95000 گونه از این نرم تنان وجود دارند که نیمی در دریاها و بقیه در خشکی یا در آبهای شیرین به سر می برند .عمر اکثر آنها 6 -5 سال است ، اما برخی از آنها تا 30 سال عمر می کنند . این جانوران گوشتخوار یا علفخوار و حتی انگل خوار هستند.

دیگر جانوران دریایی موجود در گنجینه : از سایر موجودات تاکسی درمي شده در این مجموعه می توان به انواع ماهی های بادکنکی ، دندان اره ماهی و ... اشاره کرد

ماهی مومیایی شده شیطان دریا : این ماهی از خانواده ماهیان سیراتیده بوده که در زبان یونانی به معنای شاخدار است . این ماهی در عمق آبها زندگی کرده و جنس مونث آن دارای بدنی کشیده و فشرده و دهانی تقریبا عمودی با دندانهای متوسط می باشد . طول این ماهی به 140 سانتی متر می رسد اما مذکر آن ریزاندام و کوچک به طول 16 سانتی متر است که بطور انگلی در حفره آبشش یا بدن یا سر جنس مونث خود را می چسباند . این نوع ماهی کیفیت غذایی یا تجاری ندارد و تقریبا در بیشتر مناطق اقیانوس اطلس ، آرام ، هند و دریاهای جنوبی یافت می شود. این موزه واقع در مجموعه موزه های حرم آستان قدس رضوی و در جوار صحن آزادی می باشد . لازم به ذکر است که از ساعت 8 صبح همه روزه آماده پذیرش از بازدید کنندگان و زائران گرامی می باشد.

نقل از:geomashhad.persiangig.com

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم اسفند ۱۳۸۸ساعت 12:40  توسط رضا  |